Üniversitelerdeki Gazze protestoları yayılıyor! Fransa’dan öğrencilere sert müdahale

Fransa’nın prestijli üniversitelerinden Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde Filistin’e destek gösterisi için bir araya gelen öğrenciler, kampüsteki bir binaya girişleri engelleyerek, sivillere yönelik saldırıları protesto etti.

Üniversitelerdeki Gazze protestoları yayılıyor! Fransa’dan öğrencilere sert müdahale
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.04.2024
A+
A-

Dünya genelindeki üniversitelerde başlayan Filistin’e destek gösterileri yankı uyandırıyor. Fransa’nın başkenti Paris’teki ülkenin en prestijli üniversitelerinden kabul edilen Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde (Sciences Po) Filistin komitesinde yer alan onlarca öğrenci, eğitim kurumunun bir binasına girerek erişimi engelledi.

Üniversitelerdeki Gazze protestoları yayılıyor! Fransa'dan öğrencilere sert müdahale

Filistin’e destek sloganları atan öğrenciler, binanın girişine ve pencerelere Filistin bayrağı astı. Bazı öğrencilerin poşu taktığı görüldü. Fransız polisinin sert müdahalede bulunduğu öğrenciler, “Bunun tüm üniversitelere ve ötesine yayılmasını umuyoruz. Gazze’deki soykırım sona erene kadar pes etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerdeki Gazze protestoları yayılıyor! Fransa'dan öğrencilere sert müdahale

Öğrenci temsilcileriyle toplantı düzenlendiğini açıklandı

Sciences Po yönetimi ana binayı 60 kişinin “işgal ettiğini” yönünde bir açıklama yaparken, Paris kampüsünde çok sayıda bölümün kapatılması kararı alındığını duyurdu. Kampüsteki öğrencilere yapılan polis müdahalesine izin vermekle suçlanan Sciences Po yönetimi bu sabah öğrenci temsilcileriyle bir toplantı düzenlendiğini açıkladı. Yönetim, ayrıca öğrenci eylemlerini şiddetle kınadığının da altını çizdi.

Üniversitelerdeki Gazze protestoları yayılıyor! Fransa'dan öğrencilere sert müdahale

ABD 570 GÖZALTI

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi’nde başlayan Filistin yanlısı protestolar, ülkedeki birçok saygın üniversiteye yayıldı. Polisin yaptığı müdahalelerde aralarında öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu en az 570 kişi gözaltına alındı.

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi’nde 1 hafta önce başlayan ve üniversite yönetimi ile öğrencileri karşı karşıya getiren Filistin yanlısı protestolar, ülkedeki birçok saygın üniversiteye yayıldı. Polis, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü soykırıma tepki gösteren öğrencilere ve öğretim üyelerine sert şekilde müdahale ederken, New York Üniversitesi’nde 120, Columbia Üniversitesi’nde 100, Emerson Kolejinde 100, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde 90, Yale Üniversitesi’nde 60, Teksas Üniversitesi’nde 50, Indiana Üniversitesi’nde 33, Minnesota Üniversitesi’nde 9, Ohio Eyalet Üniversitesi’nde 5 ve Kaliforniya Eyaleti Politeknik Üniversitesi’nde 3 olmak üzere en az 570 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.
Mezuniyet töreni iptal edildi.

Öte yandan, Güney California Üniversitesi 10 Mayıs’ta yapılması planlanan diploma töreninin yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. Tören katılımcılarına yönelik güvenlik incelemesinin zaman gerektirdiği belirtilen açıklamada “Geleneksel olarak 65 bin öğrenci, aileleri ve arkadaşlarını kampüsümüze getiren tören iptal edilmiştir” denildi.

Netanyahu barış yanlısı eylemcileri suçlamıştı

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi’nde 1 hafta önce başlayan Filistin yanlısı protestolar birçok toplum kesiminden destek bulmuş, gösteriler ülkedeki farklı üniversitelere yayılmıştı. Polis ise gösterilere sert şekilde müdahale etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise protestolarla ilgili yaptığı açıklamada Yahudi karşıtı bir dalganın yükselişe geçtiğini savunarak, üniversite eylemlerini “dehşet verici” olarak nitelemişti. Barış yanlısı eylemcilerin “antisemitik güruh” olduğunu iddia eden Netanyahu, yaşananların kınanması gerektiğini savunmuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.