Türklere yanıt vermemiz gerek! Yunanistan ‘En büyük reformu’ duyurdu: İHA’lar için 2 milyar dolar ayırdılar

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Selanik’te Yunan ordusu için tarihin en büyük reformuna hazırlandıklarını duyurdu. İHA’ların başrolde olacağı reformdaki Türkiye detayı ise dikkat çekti.

Türklere yanıt vermemiz gerek! Yunanistan ‘En büyük reformu’ duyurdu: İHA’lar için 2 milyar dolar ayırdılar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.04.2024
A+
A-

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, geçtiğimiz Mart ayında Atina’nın ABD’den aldığı F-35’lere ilişkin yaptığı değerlendirmede alınan uçakların 5. değil 4. nesil olduğunu ifade etti ve şöyle dedi: “Dürüst olmak istiyorum, geciktik ama telafi etmeye çalışıyoruz. En geç 2027 yılına kadar F-16 Viper uçaklarından oluşan bir filo oluşturmalıydık ancak bunu kaçırdık. Tek tip uçaklarımız var F-4, Mirage-2000-5 ve Rafale’miz var. Bu şekilde olmamalıydı”

“EN KİLİT KONU: MAVİ VATAN”

Dendias ayrıca Türkiye’nin Mavi Vatan fikrinden geri adım atmadığını da hatırlatarak “Türkiye sahada bize karşı hiçbir şey yapmıyor, adım atmıyor. Çok sert ve geri adım atmayan bir duruşları var. Mavi Vatan konusunda çok netler. Yıllar önce yurtdışındaki bir Türk diplomat arkadaşımı arayıp bunu sorduğumda “Bunlar ciddi işler değil, dinleme onları dedi” Ancak geldiğimiz noktada Mavi Vatan Erdoğan’ın üzerinde durduğu en kilit konuya evrildi” ifadelerini kullandı.

Dendias geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmede ise Türkiye’nin insansız hava araçları konusundaki atılımına değindi ve “Türkiye insansız hava aracı üretiminde ciddi adımlar attı ancak Yunanistan bu boşluğun doldurulması gerektiğini görmedi. Bu konuda ilerleme kaydetmiş küçük işletmeler var ama inovasyon sistemimizin tamamı yüksek sayıda üretim yapacak gibi değil. Yunanistan saldırgan bir güç değildir, ancak bize yönelik tehditlere karşı koruma sağlayabilmeliyiz. Bir an önce kaybedilen zamanı telafi etmeli, hem bu konuda hem de Demir Kubbe konusunda büyük adımlar atmalıyız” sözlerini kullandı.

Türklere yanıt vermemiz gerek! Yunanistan 'En büyük reformu' duyurdu: İHA'lar için 2 milyar dolar ayırdılar

2 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Nikos Dendias son olarak Selanik’teki Beyond 2024 sergisinde verdiği röportajda Yunanistan’ın Türkiye’nin askeri gelişimine tepki vermesi gerektiğini ve Atina’nın harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Dendias söz konusu tepkiyle ilgili şöyle dedi:

“Yunanistan, her zaman söylediğim gibi, Lüksemburg değil; Bütün komşularımız dostumuz değil” dedi. “Mesela komşumuz Türkiye’nin gemi inşa programına bakın. Drone programına bakın. Onlara mantıklı bir yanıt vermemiz gerekiyor. Kendimizi savunmak istiyoruz, aynı zamanda caydırıcılık kabiliyetine de sahip olmamız gerek”

Dendias son olarak 2030 yılında hayata geçirecekleri “Gündem 2030” programına değindi. Drone ve uçaksavar sistemleri için 2 milyar euro ayırdıklarını belirten Dendias bu projenin Yunan ordusu için “En büyük reform” olacağını kaydetti.

Türklere yanıt vermemiz gerek! Yunanistan 'En büyük reformu' duyurdu: İHA'lar için 2 milyar dolar ayırdılar

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.