Kış geri döndü! Pazartesi gününe kadar sürecek! Kuvvetli şekilde geliyor

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının; hafta ortasından itibaren azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor. Öte yandan yurt genelinde pazartesi gününe kadar kuvvetli sağanak yağış etkisini gösterecek.

Kış geri döndü! Pazartesi gününe kadar sürecek! Kuvvetli şekilde geliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin haritasını yayımladı. Buna göre yurt genelinde pazartesi gününe kadar kuvvetli sağanak yağış etkisini gösterecek.

ESKİŞEHİR İÇİN UYARI

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava tahmin raporuna göre, Eskişehir’in de içinde bulunduğu bölge genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağı öngörülürken, iç kesimlerde aralıklı ve hafif sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor. Rüzgarın ise kuzey ve batı yönünden hafif ve orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, kent merkezinde sıcaklıkların 20 derece civarında seyredeceği beklenirken, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerinde ise hava sıcaklığı 24 derece olması tahmin ediliyor.

HAFTA BAŞINA KADAR YAĞIŞ VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Ankara’da hayatı olumsuz etkileyen dün akşam görülen yağışın uç değerlerin yakınında bir yağış olduğunu söyledi. Çelik, “Ekstrem bir yağış değil, hiç görülmeyen yağış değil; ancak ona yakın miktarda bir yağış gerçekleşti diyebiliriz. Bu yağış 2 saat içinde gerçekleşti ve özellikle şehir merkezinde olması sebebiyle, Yenimahalle- Ulus- Çankaya arasında olması sebebiyle özellikle ulaşımda büyük olumsuzluklara yol açtı. Metrekareye 2 saat içinde 70 kilograma yaklaşan, Yenimahalle’de 70 kilogram civarında, Ulus’ta 60 kilogramın üzerinde yağış düştü. Bu yağış özellikle şehir merkezinde çeşitli olumsuzluklara sebep oldu” diye konuştu.

Kış geri döndü! Pazartesi gününe kadar sürecek! Kuvvetli şekilde geliyor

Çelik, hafta başına kadar yağışların süreceği uyarısı yaparak, “Önümüzdeki hafta başına kadar, perşembe günden pazar günü dahil olmak üzere 4 gün boyunca, ülkemizin en güneybatı kesimleri dışında tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Perşembe günü bu yağışlar özellikle doğu kesimlerde etkili olacak. Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu bölgesinde bir de Güney Doğu Anadolu bölgesinin doğusunda perşembe günü yağışların etkili olmasını bekliyoruz. Onun için doğu bölgelerimizde yağış görüldükten sonra cuma ve cumartesi günü yine Doğu bölgelerimizde Trakya’da yine kuvvetli yağışlar göreceğiz. Bununla ilgili de yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün adresinden uyarılarımızı takip etmekte fayda var. Pazartesi günden itibaren ise birkaç gün boyunca batı bölgelerde yağış yok, sadece doğu bölgelerde sağanak yağışlar devam edecek diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA’DA CUMA-CUMARTESİ SAĞANAK GÖRÜLECEK’

Ankara’da, dün akşam gerçekleşen yağış miktarı kadar bir yağış beklemediklerini aktaran Çelik, “Ancak Ankara’da özellikle cuma ve cumartesi günü yine sağanak yağış geçişleri görülecek. İstanbul’da da 3 gün boyunca perşembe, cuma ve cumartesi günü aralıklarla çok kuvvetli olmayan sağanak yağış geçişleri bekliyoruz. Hava sıcaklıkları da bu yağışlı sistemle birlikte artık mevsim normallerine yaklaştı. Önümüzdeki yaklaşık bir hafta boyunca önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Çoğunlukla mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edecek” dedi.

Kış geri döndü! Pazartesi gününe kadar sürecek! Kuvvetli şekilde geliyor

SAĞANAK YAĞIŞ PARKIN İSTİNAT DUVARININ ÇÖKMESİNE NEDEN OLDU

Kilis’te aniden bastıran sağanak yağış vatandaşları hazırlıksız yakaladı. Şehir merkezinde su birikintileri oluşurken, araç sürücüleri zaman zaman zor anlar yaşadı. Kent merkezinde ekipler su birikintisi oluşan bölgelerde suyun tahliyesini yaparken, yoğun yağış nedeniyle bir parkın istinat duvarı çöktü. Yağış nedeniyle istinat duvarları çöken adreslerde çalışma başlattı.

ELAZIĞ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “02.05.2024 Perşembe günü sabah Elazığ çevresinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir. Ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.