Avusturalya’da acı manzara: 160 pilot balina kıyıya vurdu, 28’i öldü

Avustralya’da yaklaşık 160 pilot balina kıyıya vurdu, balinalardan 28’inin öldüğü tespit edildi.

Avusturalya’da acı manzara: 160 pilot balina kıyıya vurdu, 28’i öldü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.04.2024
A+
A-

Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth’in 285 kilometre güneyindeki Dunsborough sahilinde yaklaşık 160 pilot balina karaya vurdu. South West Parklar ve Yaban Hayatı Servisi (PWS), kıyıya vuran balinalardan 28’inin öldüğünü açıkladı. Kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden yetkililer, bilim adamlarının balinaların toplu halde kıyıya vurmasının nedenlerini araştırdığını bildirdi.

Avustralya Biyoçeşitlilik, Koruma ve Cazibe Merkezleri Departmanı (DBCA), konuya ilişkin açıklamasında balinaların kıyıda 500 metrelik alana yayılan 4 sürüden oluştuğunu açıkladı. Açıklamada 1.5 kilometre açıklıkta 20 balinanın bulunduğu bir sürünün tespit edildiği aktarılarak, “Ekibimiz olaya güvenli bir şekilde müdahale etmek, gönüllüleri ve personeli güvende tutmak ve aynı zamanda balinaları koruyarak hareket etmek için her türlü çabayı gösteriyor” denildi.

SEBEBİ BİLİNMİYOR

Bölge Vahşi Yaşam Sorumlusu Pia Courtis, balinaların dün sabahın erken saatlerinde kıyıya vurmuş olabileceğini ifade ederek, “Pilot balinaların kıyıya vurması genellikle iyi sonuçlanmaz. Sonunda çok sayıda hayvanımız ölüyor” dedi.

Pilot balinaların neden kıyıya vurduğu ise bilinmiyor. Ancak bilim adamları, hafif eğilimli, kumlu sahil sebebiyle veya balinaların lider balinayı takip ederek kıyıya vurmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.